Włochy – Trentino – Val di Sole

WŁOCHY – Region Trentino
Potężne łańcuchy górskie, grupy skalne, samotne szczyty, skalne iglice, granitowe ściany i łagodne wzgórza – Dolomity to jeden z symboli regionu Trentino. O świcie i o zmierzchu promienie słońca nadają skalnym wierzchołkom Dolomitów niepowtarzalną, czerwoną barwę – jest to zjawisko zwane Enrosadira, dzięki któremu ten łańcuch górski znany jest ludziom na całym świecie.
Trentino jest regionem autonomicznym, położony między Lombardią, a granicą z Austrią – to jeden z najatrakcyjniej szych włoskich regionów narciarskich. Dolomity to przede wszystkim niepowtarzalne górskie krajobrazy, ale także parki narodowe, złoża wód termalnych, bogate tradycje i obyczajowość tutejszej ludności, a dla narciarzy – ogromna liczba stacji narciarskich ze świetnie przygotowanymi trasami i nowoczesnymi wyciągami. Dziś przyjeżdżający do Trentino narciarze mają do dyspozycji 600 km tras zjazdowych z 272 najnowocześniejszymi wyciągami, o łącznej przepustowości ponad 300 tysięcy osób na godzinę. Coraz wygodniejsze są połączenia między trasami i między poszczególnymi ośrodkami narciarskimi, większość tras wyposażona jest w programowane zaśnieżanie. Amatorzy białego sportu mają ponadto do dyspozycji 9 parków śnieżnych i 11 ośrodków narciarstwa biegowego z blisko 500 kilometrami przygotowanych tras. Mogą liczyć na 1200 instruktorów narciarstwa (w tym także wyspecjalizowanych w nauczaniu dzieci), 40 szkół narciarskich, ponad 100 przewodników alpejskich oraz służby ratownicze dysponujące 3 śmigłowcami. W każdym ośrodku narciarskim pracuje lekarz, a w razie konieczności wzywane są karetki pogotowia.

Val di Sole
– zwane doliną słońca to prawdziwy raj dla amatorów nart i snowboardu. Duże kompleksy turystyczne z doskonałą siecią wszelkiego rodzaju usług, często położone w bezpośrednim sąsiedztwie wyciągów dają możliwość doskonałej zabawy na stoku i poza nim. Val di Sole rozciąga się na wysokości od 682 m do 2585 m n.p.m. Tereny narciarskie zaczynają się już od wysokości 900 m, a wyciągi wywożą narciarzy na wysokość 2585 m n.p.m., skąd prowadzi w dół 38 km tras zjazdowych, z których tylko 7 km należy do trudnych i niebezpiecznych.

Stacja Folgarida – Marilleva (1400 m n.p.m.)
– jest jednym z lepiej rozpoznawalnych ośrodków narciarskich regionu Val di Sole. Obszar ten, połączony jest fantastyczną siecią wyciągów z Marillevą oraz najważniejszym ośrodkiem narciarskim – Madonną di Campiglio. Stacja Folgarida-Marilleva wraz z Madonna di Campiglio tworzą centrum narciarskie o długości 120 km przepięknych tras wśród Dolomitów Brenta i grupą gór Ortles-Cevedale. Dzięki gratisowej linii skibusów istnieje możliwość korzystania z innych stacji narciarskich.

Madonna di Campiglio ( 1550 m n.p.m.)
– to najchętniej odwiedzany przez narciarzy prestiżowy ośrodek narciarski, położony w kotlinie, na wysokości 1550 m. Wspaniały widok na szczyt Presanella i stoki Gruppo di Brenta. Raj dla mniej zaawansowanych narciarzy i zwolenników atmosfery dużych kurortów. Ośrodek dysponuje 26 tys. dość drogich miejsc noclegowych. Standard hoteli i apartamentów dobry lub bardzo dobry. Liczne bary, restauracje, sklepy uprzyjemniają pobyt.

Po nartach
Na miłośników aktywnego wypoczynku czeka wiele atrakcji, gdyż do swojej dyspozycji mają kompleksy sportowe m.in. w miejscowościach Folgarida, Mezzana, Pejo: korty tenisowe, ping-pong, lodowiska, siłownie, dodatkowo niektóre obiekty posiadają kryte baseny kąpielowe. Ponadto można z pomocą instruktorów popróbować wspinaczki skałkowej lub w lodzie, a także wybrać się w pasjonującą wędrówkę po najpiękniejszych szlakach górskich. Na turystów czekają także psie zaprzęgi, kuligi ciągnięte przez konie oraz oświetlone trasy przygotowane do jazdy po zmierzchu i do zjazdów z pochodniami tzw. „fiaccolata”. Nie sposób pominąć oferty gastronomicznej – liczne restauracje w tym rejonie serwują bogaty zestaw dań kuchni narodowej oraz lokalnej. Wieczorami, na miłośników nocnych rozrywek czekają liczne dyskoteki, puby oraz restauracje.

Passo Tonale
Przełęcz położona na granicy Lombardii i Trydentu, tworzy naturalny, słoneczny i widokowy amfiteatr oddzielający dolinę Val di Sole od doliny Vallecamonica i rozciągający się na wysokości od 1884 m do 3100 m, między masywami Ortles-Cevedale i Adamello-Presanella.
Nowoczesne Centrum Narciarskie Adamello Ski składa się z dwóch ośrodków narciarskich, z przełęczy Tonale u stóp lodowca Presena (3069 m n.p.m) i z Ponte Di Legno , ośrodka w pięknym miasteczku poniżej przełęczy Tonale. Obydwa ośrodki narciarskie są połączone nowoczesną kolejką Cabinovia, która w 15 minut przewiezie narciarza z Ponte Di Legno na przełęcz Tonale lub odwrotnie. Kolejka ma przystanek Intermedia Colonia Vigili, skąd można dojechać na nartach na wyciąg numer 10, a potem na trasy Ponte Di Legno. Narciarze mogą jeździć kolejką w obydwie strony. Jeżeli nie korzysta się z kolejki to z Tonale do Ponte Di Legno można dojechać trasą narciarską biegnącą pod kolejką. To nowoczesne i nowe połączenie dwóch ośrodków narciarskich sprawia, że Centrum Adamello Ski oferuje jedne z najlepszych warunków narciarskich zarówno dla rodzin z małymi dziećmi jak i dla bardzo wytrawnych narciarzy.

Ośrodek narciarski Passo Tonale – 70 km pięknych szerokich, nasłonecznionych, różnych tras dla narciarzy początkujących i bardzo dobrze jeżdżących. Początkujący powinni wypróbować liczne trasy niebieskie a narciarze posiadający trochę większe umiejętności powinni wybrać się na lodowiec Presena lub na trasy Valbiolo, Scoiattolo i Vittoria Dla najbardziej zaawansowanych najciekawsze będą trasy Paradiso, Petit Pierre, Presena Sinistro, Alpino, Contrabbandier. Trasa Paradiso jest szczególna, z uwagi na to, iż jest tak stroma, że na jej końcowy odcinek nie jest w stanie podjechać nawet ratrak; w związku z tym jeździ się tam często w głębokim, świeżym śniegu lub po muldach.
W Ośrodku narciarskim Tonale bardzo popularne jest jazda „fuori pista” czyli poza trasami. Na te wyprawy należy wybrać się z instruktorem narciarskim z powodu zagrożenia lawinowego. Coroczne, nocne spotkania na przełęczy Passo Tonale oraz zawody Lunarally zbierają wszystkich miłośników tej dyscypliny.
Z przełęczy Tonale, a dokładnie z lodowca Presena jest poprowadzona najdłuższa trasa w Europie, z 3000 m n.p.m. do Ponte Di Legno 1250 m n.p.m. licząca 11 km. W każdy wtorek i czwartek w godzinach od 20.30 – 23.00 jest otwarta trasa nocna Numer 33.

Ośrodek narciarski Ponte Di Legno – około 30 km bardzo dobrych średnich i trudnych tras. Dwie słynne czarne trasy to trasa Corno d’Aola o długości 2700 m i różnicy poziomów 664 m, i druga to czwarta najtrudniejsza trasa w Europie o nazwie Temu’ o długości 1235 m i różnicy poziomów 382 m. Piękne urozmaicone trasy, wijące się i zmieniające kierunek. Trasy na wysokościach 2120 m n.p.m do 1121 m n.p.m. Stoki urozmaicone w dużej części zalesione. W niektóre weekendy, wieczorem w godzinach 20.30 – 23.00 jest otwarta czerwona trasa Valbione. Wszystkie trasy dośnieżane czynne od grudnia do połowy kwietnia.

Po nartach
Przełęcz jest na wysokości około 2000 m n.p.m. i nie tworzy zorganizowanego miasteczka. Są tam usytuowane hotele różnej kategorii i rezydencje z apartamentami. Są sklepy spożywcze, pizzerie i bary. Oprócz wszystkich sportów zimowych, Przełęcz Tonale oferuje młodzieży liczne inicjatywy i imprezy organizowane przez cały sezon w ramach aktywności Après Ski. W Passo Tonale znajduje się tor do jazdy łyżwiarskiej oraz wypożyczalnia łyżew. Zarówno dorośli jak i maluchy mają tutaj zapewnioną zabawę. Jest również włoska szkoła psich zaprzęgów Scuola Italiana Sleddog daje możliwość doznania emocji jaką daje wycieczka saniami ciągniętymi przez syberyjskie psy. Wypożyczalnia skuterów, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego w dobrej cenie sprawiają ,że wakacje na przełęczy Tonale mogą być bardzo przyjemne.

Madonna di Campiglio - Hotel Spinale****


Facebook